aromatik kekik faydaları ve zararları

aromatik kekik (Thymus Vulgaris) bitkisi, kare gövdeleri ve cazip çiçeği kullanan çok yıllık ve odunsu bir çalıdır. Darphane ailesinin bir üyesi olan kekik, Akdeniz havzasından kaynaklanan ve her biri kendi özgün yağ bileşimine sahip çeşitli çeşitler içeren bir bitkidir. Kekik, aromaterapide popüler olan güçlü bir bitkidir; bu nedenle, dikkatli ve dikkatli kullanılmalıdır. Bununla birlikte, kekik sağlık yararları çok gerçek olduğunu biliyor musunuz.

Thymus vularis ct. linalol herbalists tarafından çocuklar ve yaşlılar için etkili ve güvenli bir başlangıç ​​otu olarak önerilir. Diğer çeşitler daha güçlüdür ve bunların kullanımı, deneyimleri olan nitelikli bitki yetiştirenleri için kullanılmalıdır. Kekikteki uçucu uçucu yağlar, kekik esaslı formüllerin bir balgam söktürücü, diüretik, mantar öldürücü ve antibiyotik olarak neden kullanılmakta olduğunu açıklayan, anti-septik, anti-viral, anti-romatizma, anti-parazitik ve mantar önleyici özelliklerle doludur.
Kekik aynı zamanda güçlü bir detoksifikasyon ajanı olup, bir çok karaciğer detoksu gıdalardan biridir. Dahası, bitki, yabancı organizmalara karşı direnç arttırırken beyaz kan hücresi oluşumunu teşvik eden mükemmel bir bağışıklık sistemini güçlendiricidir. Soğuk ve grip mevsimi üzerimizde olduğunda, ilaç dolabına kekik bazlı formüllerin eklenmesi göz önüne alındığında, harika bir fikir. Kekik sağlık yararları her zaman için yaşanmış bir nedeni vardır.

Hem Hipokrat hem de Dioscorides eski yazılarında kekiklerin tıbbi kullanımını tartıştı.

Akdeniz’deki medeniyetler, bu kolay güneşli bankalarda ve sağlıklı olarak büyüyen çalıları yetiştirmenin sağlık teşvik edici faydalarıyla bilindi.

Romalılar, arı kültürünün, oda temizliğinin ve likörlere ve peynire lezzet katılması için kekik üretti.

Eski Yunan tapınakları kek kokusu ile kokulu idi ve Mısırlılar mumyalandırmaya yönelik güzel kokulu bitki tercih ettiler.

Valyalı şövalyelere Ortaçağ’da cesaret için kekik verilmiş ve depresyona engel olmak için yataklıklar ve yastıkların altına yuvarlanmış spreyler yerleştirilmiştir.

Modern tıbbın keşfinden çoktan önce, ezilmiş kekik, yara iyileşmesini teşvik etmek ve enfeksiyonu önlemek için bandajlara yerleştirildi. Kek, bir mutfağa, geçmişe veya günümüze yabancı değildir ve popüler bir mutfak otudur. Buzdolabının icadından önce kekik, bozulmadan etleri korumaya yardımcı olmak için bile kullanılıyordu.

Kekik’in Uzaktaki Sağlık Faydaları
Kekik enfeksiyonlara, özellikle solunum ve sindirime karşı etkilidir. Diyare, fallop tüplerinde pamukçuk ve enfeksiyonlar dahil olmak üzere vajinanın enfeksiyonları için alınabilir. Bronştaki kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve astım, boğmaca, larenjit, bronşit ve kuru öksürükleri yeniden yaşatmaya yardımcı olur. Ağız ve diş eti enfeksiyonları, yüzde 1 kekik yağı kadar az bir çözelti ile tedavi edilebilir. İnhalasyon tedavisi kronik sinüs enfeksiyonlu hastalar için faydalıdır. Bir antioksidan olarak, kek vücudu yaşlanmanın etkilerinden korur. Bir kuyruklu sindirim otu olan kekik, karaciğeri uyarırken iştah ve sindirimi artırabilir.
Kekik İçin Diğer Kullanımlar
Kekik, sağlık yararları inkar edilemez; kekik yağı tek başına veya diğer doğal sağlık teşvik eden bileşiklerin bir karışımında kullanıldıklarında, aşağıdaki koşulları hafiflettiği bulunmuştur.

Tırnak mantarı
Parazitler
Kas ağrısı
Kronik yorgunluk
Saç kaybı
Depresyon
yorgunluk
Baş ağrısı
Uykusuzluk hastalığı
Horlama
Cilt problemleri
Böbrek sorunları
kaygı
Stres

Kullanım Yöntemleri
Kekik ciltte saf, konsantre halde iken tahrişe neden olabileceğinden dikkatli olun. Kekik yağı kullanılmadan önce limon, lavanta veya çam gibi diğer bileşiklerle karıştırmak en iyisidir. Ayak tabanlarında kekik yağı kullanmayı deneyin; çok tolere edilebilir ve vücuda kolayca ulaşır. Kekik inhalasyon tedavisi de bir aroma brülörü veya nemlendirici kullanılarak güvenli kabul edilir.

Tıbbi kekik kullanırken ek araştırmalar yaptığınızdan emin olun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.